Podstawowe rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Mnogość skrótów używanych przed towarzystwa ubezpieczeniowe na określenie różnego rodzaju ubezpieczeń samochodowych może wprawiać początkujących kierowców w niemałe zakłopotanie.

Poniżej omawiamy kilka najczęściej spotykanych, przedstawiając najistotniejsze informacje o nich.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, określane powszechnie jako OC, stanowi podstawowy typ ubezpieczenia samochodowego. Jego zawarcie jest obowiązkowe – nie wolno nam poruszać się autem nieposiadającym przypisanej do niego ważnej polisy.

Ubezpieczenie OC zawierane jest zazwyczaj na rok, przy czym niektórzy ubezpieczyciele oferują nam opcjonalne rozłożenie płatności na raty. Jego koszt wynosi zaś od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych i jest uzależniony od kilku czynników (głównie od pojemności silnika).

Więcej na http://www.mtu24.pl/

Należy przy tym pamiętać, iż OC nie zapewni nam wypłaty odszkodowania w następstwie kolizji, której byliśmy sprawcami.

Ubezpieczenie AC

Oczywiście ubezpieczenia samochodowe nie kończą się na obowiązkowym OC. Jeśli posiadamy relatywnie nowe auto o znacznej wartości bądź obawiamy się jego kradzieży (popularne modele cieszą się największą sympatią wśród złodziei), powinniśmy uzupełnić podstawowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej o tzw. autocasco, powszechnie znane jako AC.

W przeciwieństwie do OC, z polisy autocasco otrzymamy odszkodowanie również w następstwie stłuczki czy wypadku, który wydarzył się z naszej winy. Ponadto zabezpieczamy się w ten sposób także przed licznymi zdarzeniami losowymi, w wyniku których nasz pojazd mógłby zostać uszkodzony.

Przykładem może być choćby sytuacja, gdy z jakiegoś powodu zostanie rozbita lub silnie zarysowana jedna z szyb naszego samochodu. W przypadku standardowego ubezpieczenia OC (jeśli tylko nie mamy wykupionego dodatkowego pakietu, pokrywającego tego rodzaju zdarzenia) nie możemy liczyć na rekompensatę. Posiadając AC – i owszem.

Nie tylko OC i AC

OC i AC to tylko dwa najbardziej popularne ubezpieczenia samochodowe. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje jednak liczne dodatkowe pakiety i usługi, dzięki którym jeszcze lepiej zabezpieczymy się przed uszkodzeniem naszego pojazdu.

Dodaj komentarz