Dobre nawyki oszczędzania

Dobre nawyki oszczędzania

Jak zacząć oszczędzać, co zrobić najpierw, żeby nasze zarobki nie kurczyły się, a wręcz przeciwnie, żebyśmy za te same pieniądze mogli pozwolić sobie na więcej? Z pewnością należy je dobrze wydawać.

Nie chodzi tutaj o szastanie pieniędzmi i o rozwalanie ich na lewo i prawo, tylko o takie gospodarowanie nimi, żeby mogły nam one zapewnić spokój i żeby nigdy za szybko się nie ulatniały. Systematyczne oszczędzanie sprawia, że wielu ludzi może sobie pozwolić na wiele, mimo że ich zarobki tak naprawdę nie są wcale duże. Nawet przy małych kwotach te osoby nie narzekają na zbyt duże wydatki i nie cierpią z tego powodu, że przez cały czas brakuje im pieniędzy.

Nierozsądne wydatki

Natomiast ktoś, kto nawet dość dużo zarabia, ale bardzo nierozsądnie wydaje, przez cały czas narzeka, że niestety, ale ma zbyt mało, żeby było to dla niego komfortowe. Niestety wysokość zarobków nie jest w tym momencie wyznacznikiem tego, jaki kto ma stan portfela i na ile może sobie pozwolić. To gospodarowanie tym, co mamy za to odpowiada. Jakie są więc dobre nawyki oszczędzania? Przede wszystkim prewencja, zamiast na leczenie, wydajemy pieniądze na zdrową dietę i dbałość o stan naszego zdrowia.

Co zrobić?

Zamiast łatania dziury w budżecie zastanawiamy się, co zrobić, żeby ta dziura nie powstała. Kiedy wybieramy polisy ubezpieczeniowe, oferty operatorów komórkowych i tak dalej, staramy się, żeby dobierać dla siebie taką ofertę, żeby była ona dla nas jak najbardziej odpowiednia i żeby nie trzeba było płacić za nią więcej, niż jest to konieczne. W każdej sytuacji można znaleźć jakieś oszczędności. Zamiast robić zakupy w środku sezonu, warto się zaopatrzyć w większość potrzebnych rzeczy już po sezonie lub przed nim. Wtedy ceny są nawet o połowę niższe, a my za taką samą kwotę możemy kupić dwa razy więcej. To naprawdę dużo i biorąc pod uwagę, że będziemy odpowiednio zarządzać swoimi funduszami, nigdy nam na nic nie braknie. Nie zawsze musimy mieć też rzeczy z najwyższej półki, czasami wystarczająca będzie ta średnia, a i tak spełni nasze oczekiwania.

Gdzie jeszcze można poszukać oszczędności?

Oszczędności warto poszukać również w codziennych rachunkach, w tym tych za prąd. Jeżeli mamy własny dom, to można pomyśleć o rozwiązaniu, jakim są panele fotowoltaiczne. W ostatnich latach sprawność takich paneli PV znacznie wzrosła (https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/).

Dodaj komentarz