opieka rodziców

O karmieniu piersią w czasie ciąży

Wiele kobiet, które karmią dziecko piersią, oczekuje narodzin kolejnego dziecka. Bardzo często więc nurtuje je pytania, czy kolejna ciąża nie powinna być powodem do zakończenia karmienia piersią. Zobaczmy.

Ciąża a karmienie piersią

Wiele kobiet, które karmią dziecko piersią i dowiadują się, że zaszły w ciążę obawia się, czy wskazane jest w dalszym ciągu karmienie piersią. Otóż zdaniem specjalistów, jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy, to nie ma żadnych powodów, aby zakończyć karmienie piersią. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży, karmienie może trwać aż do rozwiązania. Karmienie piersią w ciąży jest dla dziecka bezpieczne. Skład mleka jest taki sam jak przed zajściem w ciążę. Zawiera więc wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Oczywiście do mleka przenikają hormony, które organizm wytwarza w czasie ciąży. Ich ilość jest jednak tak minimalna, że w żaden sposób nie wpływa to na zdrowie dziecka.
Po narodzinach drugiego dziecka również nie ma powodów do tego, aby zakończyć karmienie piersią starszego dziecka. Mamy powinny jednak pamiętać, że karmienie piersią dwójki dzieci będzie bardzo dużym obciążeniem dla ich organizmu. Dlatego też muszą zadbać o pełnowartościową, zbilansowaną dietę, która dostarczy niezbędnych składników potrzebnych zarówno im, jak i dziecku.

Z jakich powodów kobiety decydują się na zakończenie karmienia starszego dziecka?

Tak i to znaczący. Mimo że prawidłowa przebiegająca kolejna ciąża nie jest powodem do zakończenia karmienia piersią, to wiele kobiet jednak decyduje się na ten krok. Dzieje się tak dlatego, że w okresie ciąży bardzo często zmniejsza się ilość mleka i to dość znacznie. Na zwiększenie ilości mleka nie wpłynie nawet częstsze przystawianie dziecka do piersi. Zmniejszenie ilości mleka zwiększonej produkcji progesteronu. W czasie ciąży piersi stają się  tkliwe i bolesne. Pomóc mogą osłonki na sutki czy nakładki laktacyjne. Często jednak to właśnie dolegliwości bólowe towarzyszące karmieniu piersią są powodem zakończenia karmienia.

Kolejna ciąża, która przebiega prawidłowo nie jest powodem do tego, aby zakończyć karmienie piersią starszego dziecka. Co więcej, można karmić piersią dwoje dzieci, z których każde jest w innym wieku.

Przeczytaj więcej: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/karmienie-piersia-w-ciazy

Dodaj komentarz