Jakie drzwi wybrać: jedno- czy dwuskrzydłowe?

Co powinniśmy wiedzieć o drzwiach ukrytych?

Drzwi to jeden z najważniejszych detali w naszych domach i mieszkaniach. Nie mogą one być zbyt wąskie, gdyż będą niewygodne. Drzwi wewnętrzne możemy potraktować jako element wystroju wnętrza. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór drzwi, wybranie właściwych może stanowić duży problem.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Do wyboru mamy różne rodzaje drzwi wewnętrznych. Możemy zdecydować się na:

– drzwi pełne. Mogą być z litego drewna. Wtedy będą mocno dźwiękochłonne;
– przeszklone: doświetlają pomieszczenia. Wprowadzają do pomieszczeń więcej światła;
– harmonijkowe są zbudowane z pojedynczych paneli, które połączone zostały przy użyciu – – elastycznego materiału. Zajmują mało miejsca;
– przesuwne. Potrzebują wolnej przestrzeni na ścianie, na której będą przesuwane;
– łamane

Zarówno drzwi pełne jak i przeszklone mogą być rozwieralne lub przesuwne. Do wyboru mamy także drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe. Do niedawna zdecydowanie największą popularnością cieszyły się drzwi jednoskrzydłowe. Ostatnio znacznie częściej wybierane są drzwi dwuskrzydłowe – przykłady tutaj.

Zalety drzwi dwuskrzydłowych

Wybierając drzwi dwuskrzydłowe, uzyskamy nie tylko bardziej szerokie, a więc bardziej wygodne przejście, ale także bardziej eleganckie. Drzwi dwuskrzydłowe warto montować pomiędzy jadalnią a salonem albo pomiędzy przedpokojem i salonem. Aby jednak można je było zamontować w miejscach tych powinna być odpowiednia ilość miejsca. Drzwi te otwierają się na dwie strony, a więc zajmują znacznie więcej miejsca niż jednoskrzydłowe. Najczęściej w sklepach oferowane są drzwi dwuskrzydłowe o skrzydłach tej samej szerokości. Ale wybierając drzwi dwuskrzydłowe mamy możliwość tworzyć różnorodne zestawy. Oznacza to, że możemy wybrać drzwi, które będą miały różną szerokość skrzydeł.

Jak dbać o drzwi wewnętrzne?

Aby służyły nam jak najdłużej, musimy o nie dbać. Sposób ich czyszczenia i konserwacji zależy od materiału, z którego zostały zrobione. Najłatwiejsze w konserwacji i czyszczeniu są drzwi wykonane z płyt MDF i pokryte fornirem lub okleiną wystarczy regularnie przecierać ściereczką zamoczoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Do pielęgnacji drzwi z litego drewna najlepiej jest używać specjalnych preparatów. Ich powłokę od czasu do czasu musimy też odnowić. Średni co trzy lata drzwi drewniane musimy na nowo pomalować lub polakierować.

Dodaj komentarz