O szkoleniu trenerskim

O szkoleniu trenerskimPiłka nożna jest jedna z tych dyscyplin sportu, która budzi w Polsce, ogromne emocje wielu ludzi. Piłką nożną interesuje się bardzo wiele osób. Orliki zapełniają się młodymi adeptami sportu, którzy w większości marzą o karierze nie mniejszej niż Robert Lewandowski. Oglądając mecz czy to w domu, czy domu czy na stadionie każdy kibic staje się piłkarskim ekspertem. Czy pasja do piłki jest wystarczającym argumentem, aby zostać trenerem piłkarskim? Czy trzeba mieć ukończone szkolenie trenerskie? Jakie kwalifikacje są tu potrzebne?

Trener nie tylko zajmuje się nauką

Trener piłkarski to osoba, zajmująca się prowadzeniem treningów i wychowaniem sportowców w zakresie piłki nożnej. Docelowo jego praca nastawiona jest na osiąganie przez prowadzoną drużynę jak najlepszych wyników sportowych. A więc zadania trenera to m.in. prowadzenie treningów, zgrupowań w piłkarskim klubie. Trener to osoba, która przekazuje piłkarzom także teoretyczną i praktyczną wiedzę w zakresie działań na boisku.

Do niedawna zawód trenera miał charakter regulowany – należało posiadać specjalne uprawnienia oraz kwalifikacje, aby wykonywać ten zawód. Ustawa o deregulacji – która weszła w życie kilka lat temu – zmieniła to. Dzisiaj, aby zostać trenerem piłkarskim należy: ukończyć 18 lat, mieć co najmniej średnie wykształcenie, być osobą niekaraną wyrokiem za umyślnie popełnione przestępstwo, posiadać wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności, które są niezbędne do wykonywania tego zawodu.

Doświadczenie i praktyka

W zawodzie trenera praktyka i doświadczenie to kluczowe kwestie. Jednak jeśli się ich nie ma to wiele uczelni, takie jak akademie wychowania fizycznego, oferują możliwość zdobycia uprawnień trenerskich. Także Polski Związek Piłki Nożnej organizuje kursy i szkolenia trenerskie.

Pamiętać należy, że ukończenie kursu czy studiów to nie wszystko. Dobry szkoleniowiec, by osiągnąć sukces wraz z drużyna powinien troszczyć się kompleksowo o rozwój i o bezpieczeństwo zawodników na boisku i podczas treningów. Powinien ponadto odznaczać się cierpliwością i odpornością na stres i presję zewnętrzną. Należy oczekiwać, że będzie dysponował szeroka wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu psychologii sportu, która jest niezbędna choćby do zmotywowania drużyny.

Podsumowując: jest to zawód wymagający, ale jeśli ktoś połączy wiedzę z pasja może się w tym zawodzie odnaleźć.

Dodaj komentarz