Jak zostać trenerem umiejętności społecznych?

Jak zostać trenerem umiejętności społecznych?Obecnie na rynku jest wiele osób, które proponują swoje usługi trenerskie czy szkoleniowe. Czym zajmuje się taka osoba? Czy każdy może zostać trenerem, coachem?

W praktyce nie ma jednej drogi, która wskazuje jak zostać szkoleniowcem. Okazuje się, że w polskim prawie nie ma żadnej regulacji dotyczącej tego zawodu, ani tego kto i w jaki sposób może zostać trenerem. Każdy, kto zarejestruje działalność gospodarczą, możne uważać się za trenera. Jednak, aby wykonywanie tego zawodu było etyczne, taka osoba musi przejść szkolenie trenerskie.

Kim w ogóle jest trener umiejętności?

Jest to osoba, która poprzez rożnego rodzaju ćwiczenia stwarza uczestnikom swoich warsztatów warunki do nauczenia się nowych umiejętności oraz zdobycia wiedzy. To bardzo istotne: stwarza warunki do nauczenia się. Zazwyczaj na tego typu spotkaniach trener wykorzystuje działania procesu grupowego, relacje jakie wytwarzają się w grupie.

W jaki sposób można zostać szkoleniowcem? Są różne ścieżki kariery.

Można na przykład ukończyć szkołę trenerów akredytowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Następnie prowadzić szkolenia wraz z doświadczonym trenerem oraz poddawać się stałej superwizji

Potem pozostanie już tylko zdobyć rekomendację trenerską, ale to następuję zazwyczaj po kilku latach pracy w zawodzie.

Oczywiście, jak w każdym zawodzie, nie każdy się odnajdzie wykonując zawód trenera. Jakie cechy i predyspozycje powinna mieć zatem osoba, która chce zostać szkoleniowcem?

Wydaje się, że najważniejsze będą tu umiejętności interpersonalne: komunikacja z grupą, asertywność. Ponad to dobra znajomość zjawisk grupowych: procesu grupowego, tworzenia się ról w grupie.

Każdy trener ma swój własny, indywidualny, charakterystyczny, identyfikujący go styl pracy. Jak wiadomo, każdy cel w grupie (i w pracy indywidualnej z klientem) można osiągną na wiele sposobów. Dlatego trenerzy korzystają ze sprawdzonych rozwiązań, ale jednocześnie w ciągu długoletniej praktyki w zawodzie, dopasowują metody szkoleniowe do własnych predyspozycji i umiejętności.

Dodaj komentarz