Finansujemy zakup mieszkania: o kredycie hipotecznym

Finansujemy zakup mieszkania: o kredycie hipotecznym

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z podjęciem ważnej decyzji, z której skutkami możemy mierzyć się przez wiele lat.

Dlatego też powinniśmy w porę poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, dogłębnie poznając najważniejsze kwestie z nim związane.

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy

Pierwszym zagadnieniem, jakie warto omówić w kontekście pozyskania środków na kupno domu albo mieszkania, jest różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem mieszkaniowym. Choć w mowie potocznej wiele osób zwykło używać ich zamiennie, w języku bankowym oznaczają one dwa różne, ściśle zdefiniowane pojęcia.

Sprawdź również

Z punktu widzenia klienta, czynnikiem w największym stopniu je odróżniającym jest ich przeznaczenie. Kredyt mieszkaniowy można bowiem wykorzystać jedynie do zakupu mieszkania, domu jednorodzinnego, garażu lub domku letniskowego. Kredyt hipoteczny rozszerza zaś powyższe opcje o kilka dodatkowych: sfinansujemy za jego pomocą także budowę domu (i/lub zakup działki, na której będzie się odbywać) oraz różnego rodzaju remonty oraz modernizacje budynku.

Okres kredytowania

Okres kredytowania odgrywa w przypadku kredytu hipotecznego niezwykle istotną rolę: z jednej strony w dużej mierze zależą od niego koszty kredytu, z drugiej zaś w niektórych przypadkach może on wynosić nawet 40 lat, obejmując połowę naszego życia. Jego wybór powinien być więc dla nas przedmiotem dłuższego zastanowienia.

Większość osób decydujących się na kredyt hipoteczny poszukuje w tej kwestii złotego środka, starając się sprecyzować taki okres kredytowania, który okaże się zarówno korzystny z punktu widzenia kosztów, jak i nie będzie wiązał się z miesięcznymi ratami o wysokości mocno obciążającej domowy budżet.

Wpłata własna

Zaciągając kredyt hipoteczny w Polsce musimy liczyć się z koniecznością przekazania bankowi pewnych środków, zazwyczaj określanych jako wkład własny. Powinien on stanowić co najmniej dwadzieścia procent wartości kredytu (choć niekiedy wystarczy jedynie dziesięć), jednak wpłacenie większej ilości pieniędzy bardzo korzystnie wpływa na koszty kredytu.

Dodaj komentarz