Czym są krajowe inteligentne specjalizacje?

Czym są krajowe inteligentne specjalizacje?Specjaliści od rozwoju gospodarki przygotowują co kilka lat Perspektywę Finansową, czyli spis inwestycji oraz konkursów na dotacje unijne na rozwój firmy. Perspektywa Finansowa na lata 2014-2020 zawiera nowe pojęcie inteligentnych specjalizacji.

Co oznacza ten termin?

Celem wprowadzenia spisu inteligentnych specjalizacji zakłada, że fundusze Unii Europejskiej można rozmieścić w sposób planowy. Ma to na celu równe wspomaganie różnych sektorów gospodarki i kierowanie największych kwot pieniędzy tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. To planowanie szersze niż dotychczasowe, które zawierało jedynie zróżnicowanie kwot w zależności od regionu. Inteligentne specjalizacje przewidują koncentrowanie się na najbardziej opłacalnych w danym momencie obszarach tematycznych. Dzięki nim można uniknąć sytuacji, w której ważny sektor pozostanie bez wystarczającego wsparcia, natomiast inny, poboczny, uzyska wsparcie dwukrotnie lub trzykrotnie. Warto wiedzieć, jak przedstawia się lista Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, a także Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. Temat projektu, który ma otrzymać dotacje unijne na rozwój firmy, musi się bowiem pokrywać z daną specjalizacją, inaczej szanse na otrzymanie pieniędzy na działania B + R (badawczo – rozwojowe) są zerowe.

Więcej informacji na stronie

Jakie sektory obejmuje wsparcie?

Krajowe Inteligentne Specjalizacje na lata 2014 – 2020 dotyczą kilku ważnych zagadnień. Pierwsza z nich nosi nazwę „Zdrowe Społeczeństwo”. Jej celem jest rozwój technologii medycznej oraz diagnostyki. Druga to „Biogospodarka Rolno – Spożywcza, Leśno – Drzewna i Środowiskowa” – tutaj na dotacje unijne na rozwój firmy mogą liczyć firmy specjalizujące się w wytwarzaniu zdrowej żywności oraz w inżynierii środowiska. Oprócz tego istnieją także specjalizacje „Zrównoważona Energetyka” (oszczędność i ekologiczna produkcja energii), „Surowce Naturalne i Gospodarka Odpadami”, a także „Innowacyjne Technologie i Procesy Przemysłowe ( W ujęciu horyzontalnym)”, czyli szereg nowych, dopiero opracowywanych i ulepszanych technologii produkcji. Jak nietrudno jest zauważyć, szczególnie premiowane są projekty dotyczące ochrony środowiska oraz innowacyjności.

Dodaj komentarz