Węgiel orzech – właściwości i zastosowanie

Węgiel orzech - właściwości i zastosowanie

Niemal każdy właściciel domu jednorodzinnego musi rozważyć niezwykle istotną kwestię – jakiego opału używać do ocieplania budynku. Nie jest to prosty wybór, gdyż możliwości jest naprawdę dużo.

Jednym z podstawowych kryterium – oprócz ceny – powinien być rodzaj posiadanego pieca, gdyż nie w każdym przypadku może być używany ten sam rodzaj opału. Dla właścicieli pieców zasypowych i konwencjonalnych, kuchni węglowych oraz kominków szczególnie polecany jest węgiel orzech.

Rodzaje węgla kamiennego

Węgiel orzech jest rodzajem węgla kamiennego, którego cechą charakterystyczną jest duża granulacja – jego rozmiar waha się od 20 do 40 milimetrów. Dodatkowo ten typ węgla posiada niewielką ilość siarki, a przy jego spalaniu wytwarza się mała ilość popiołu, co sprawia, iż czyszczenie pieca bądź kominka nie wymaga tak dużej częstotliwości, jak przy użyciu innych opałów. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż węgiel orzech jest tak zwanym węglem płomiennym, czyli takim, który posiada przy spalaniu długi i niezwykle jasny płomień.
Węgiel orzech nie należy do najtańszego typu opału, a mimo to cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli pieców i kominków. Dzieje się tak dlatego, iż ten rodzaj opału charakteryzuje się wieloma zaletami, do których można zaliczyć:
– kaloryczność, czyli bardzo duża wydajność,
– wydzielanie dużej ilości ciepła,
– wysoka płomienność, która wpływa nie tylko na wydzielanie ciepła, ale także na estetykę (zwłaszcza w przypadku kominków),
– mała ilość popiołu, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku używania tego rodzaju opału do palenia w domowych kominkach,
– mała smolistość, co sprawia, iż nie osadza się on w kominkach, przewodach bądź kotłach.

Właściwości

Wszystkie wymienione właściwości, jakie posiada węgiel orzech wpływają na dłuższą żywotność urządzeń wykorzystywanych do ocieplania domu, a tym samym pozwalają zaoszczędzić niemałe sumy pieniędzy.
Warte podkreślenia jest to, iż węgiel orzech to taki typ opału, który można łączyć z innymi rodzajami paliw stałych – na przykład peletem, węglem brunatnym czy trocinami. Dzięki temu właściciel budynku zyskuje możliwość kontrolowania tempa spalania i podnoszenia wydajności węgla orzecha, co pozwala na kontrolowanie wydatków ponoszonych na ogrzewanie.
Orzech w workach możesz kupić tutaj.

Dodaj komentarz