Stacja meteo: co warto o niej wiedzieć?

Stacja meteo: co warto o niej wiedzieć?

Dokładne prognozowanie pogody umożliwia nauka o nazwie meteorologia.

Miejsce, gdzie wykonywane są obserwacje i badania atmosfery nazywane jest stacją meteorologiczną albo w skrócie stacją meteo.

Jakie parametry badane są w stacji meteo?

Stacje meteo składają się między innymi z niewielkiego (15 m x 15 metrów) poletka pomiarowego. Na jego terenie ustawiona jest klatka meteorologiczna. W niej umieszczone są następujące przyrządy:

– wiatromierz: służy do pomiaru siły wiatru. Bardzo często jest ona określana w skali Beauforta;
– deszczomierz: wbrew nazwie mierzy nie tylko deszcz, ale także opady śniegu lub gradu;
– heliograf;
– termometry: są wśród nich zarówno te do pomiaru temperatury powietrza jak i termometry gruntowe.

Na terenie stacji meteo bada się dodatkowo także zachmurzenie. W tym przypadku mierzony jest zarówno stopień zachmurzenia jak też rodzaj chmur. Biuro prognoz meteorologicznych dostarcza prognozę pogody nie tylko dla mediów. Wykonuje także specjalistyczne prognozy na potrzeby transportu lotniczego, przemysłu i rolnictwa.

Domowa stacja meteo

Prognozy pogody interesują chyba wszystkich dorosłych mieszkańców naszego kraju. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiły się urządzenia dzięki, którym każdy z nas może sam prognozować pogodę. Najbardziej proste modele domowych stacji meteo mierzą temperaturę jaka panuje na zewnątrz. Modele bardziej zaawansowane mierzą dodatkowo także ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Co ciekawe, urządzenia te mierzą wszystkie z tych parametrów nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczeń. W zależności od modelu stację meteo można zamontować na balkonie lub w ogrodzie. Najlepsze miejsce na montaż stacji meteo to wschodnia, zachodnia lub północna strona ogrodu lub balkonu. Do ogrodu warto wybrać bardziej zaawansowany model stacji, która będzie mierzyć nie tylko temperaturę powietrza i gleby.

Prognozowanie pogody możliwe jest dzięki obserwacjom i badaniom prowadzonym w stacjach meteo. Dzisiaj taką stację meteo każdy z nas może mieć w swoim domu lub ogrodzie.

Dodaj komentarz