Prasa krawędziowa – do produkcji elementów blaszanych

Prasa krawędziowa – do produkcji elementów blaszanych

Blacha należy niewątpliwie do najpowszechniej wykorzystywanych materiałów we współczesnym przemyśle. Istnieje bardzo wiele różnych dziedzin, w których znajduje ona zastosowania i w których jest praktycznie niezbędna. Większe lub mniejsze elementy blaszane znajdziemy w najróżniejszych urządzeniach – od sprzętu AGD po komputery. Blacha odgrywa niezwykle istotną rolę w przemyśle samochodowym, stanowiąc jeden z podstawowych materiałów do budowy pojazdów.

Są to oczywiście jedynie przykłady – z blachą w większym lub mniejszym stopniu pracuje właściwie każda dziedzina współczesnego przemysłu. Aby było to możliwe, potrzebne są oczywiście odpowiednie technologie jej formowania i wytwarzania z niej konkretnych elementów. Jednym z najważniejszych urządzeń które do tego służą jest prasa krawędziowa.

Właściwości maszyny

Wprowadzenie do użytku prasy krawędziowej znacznie ułatwiło pracę z blachą i umożliwiło produkcję różnych elementów blaszanych na skalę przemysłową. Urządzenie to składa się z dwóch płaszczyzn – poziomej i pionowej – do których mocowane są stemple i matryce. Te elementy są tu bardzo istotne, bowiem to one nadają kształt gotowemu produktowi. Do prasy krawędziowej wkłada się arkusze blachy, które następnie są dokładnie zaginiane i formowane, aby otrzymały określony kształt. W zależności od konkretnego modelu, prasa krawędziowa może pracować bardzo wydajnie, produkując wielkie ilości elementów z blachy. Dodatkowe ułatwienie stanowi tutaj automatyka, z której współczesne prasy krawędziowe korzystają bardzo chętnie. Obecnie urządzenia te obsługuje się za pomocą specjalnego oprogramowania, które pozwala na zaprogramowanie ruchów maszyny i automatyczne ich wykonywanie. Niektóre programy przygotowują też gotowe wizualizacje tego, jak arkusz blachy będzie wyglądał po skończeniu pracy.

Prosta obróbka

Blacha jest niezwykle istotnym materiałem, bez którego wiele dziedzin współczesnego przemysłu zwyczajnie nie mogłoby istnieć. Dzięki stosowaniu prasy krawędziowej jej obróbka i formowanie w określone kształty stało się bardzo łatwe.

Dodaj komentarz