Krótka charakterystyka i zalety tablic interaktywnych
Różnego rodzaju programy multimedialne sprawiają, że nauczanie staje się coraz bardziej efektywne. Problemem polskich szkół jest jednak utrudniony dostęp do stanowisk komputerowych i pracowni komputerowej. Na lekcjach informatyki uczniowie mają do swojej dyspozycji mniejszą lub większą liczbę komputerów. Jednak co z innymi przedmiotami?
Idealnym rozwiązaniem tego typu bolączek są tablice multimedialne. Podłączone do jednego komputera i projektora mogą stanowić nieoceniona pomoc dydaktyczną. Tablica wyposażona jest we własne oprogramowanie, zazwyczaj bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Dzięki temu możliwe jest sterowanie komputerem, odtwarzanie filmów z zewnętrznego urządzenie wideo, a nawet prowadzenie telekonferencji.
Nauczyciel w trakcie lekcji może pokazywać animacje, filmy, modele, rysunki i schematy. Co ciekawe, ma również możliwość nanoszenia na nie własnych komentarzy czy notatek za pomocą elektronicznego pisaka. Uczniowie mogą natomiast rozwiązywać zadania np. uzupełniać tabele czy robić wykresy. Niezwykle pomocną i ciekawą funkcją tablic interaktywnych jest możliwość zapisania w pamięci komputera wszelkich notatek dokonywanych przy użyciu elektronicznego pisaka. Można je potem odtworzyć, wydrukować czy przesłać pocztą elektroniczną.
Uczniowie, którzy obecnie bardzo chętnie korzystają z udogodnień, jakie dają im najnowsze technologie, bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego narzędzia. Potrafią samodzielnie z niego korzystać. Programy multimedialne nie są im obce, więc wykorzystanie ich na lekcjach nie stanowi żadnego problemu. Wręcz przeciwnie. To bardzo atrakcyjna forma nauczania, angażująca ucznia w o wiele większym stopniu, niż lekcja z wykorzystaniem tradycyjnych tablic szkolnych. Tablice multimedialne cieszą się również coraz większą popularnością wśród wykładowców uniwersyteckich.