DDA – mało znany problem wielu ludzi

DDA – mało znany problem wielu ludzi

Problem Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) jest dużo szerszy niżby się to mogło wydawać. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale cechy osobowości, które kształtują się u takiej osoby na skutek dorastania w rodzinie, gdzie był problem alkoholowy stają się tak dominujące, że bardzo często sobie trudno z nimi poradzić. Syndrom DDA może towarzyszyć ludziom przez całe życie i bardzo mocno wpływać na ich funkcjonowanie w społeczeństwie.

Osoby takie wychodzą z domu ze złym wzorcem, który potem odbije się w każdej sferze ich dorosłego życia, co jak się wydaje staje się szczególnie istotnym problemem. Osoby takie skrajnie przeżywają co dzieje się w około nich, reagują często nerwowo, są trudne do uspokojenia i u nich również problem alkoholizmu zaczyna się rozwijać, albo szukają sobie partnera z takim problemem. Dlatego jedynie profesjonalna pomoc będzie tutaj skutecznym wsparciem.

Pomoc doświadczonych specjalistów

Obecnie terapia DDA w Warszawie prowadzona jest wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach, które są w stanie skutecznie zająć się walką z tym właśnie problemem. Dlatego warto szukać tych miejsc, gdzie pracują doświadczeni psycholodzy, psychoterapeuci, którzy będą w stanie zaoferować kompleksową pomoc, przykładowo w ośrodku Intra (link).

Terapia dla takich osób najczęściej prowadzona jest indywidualnie, rzadziej będzie to forma grupowa. Najczęściej stawia się na intensywną pomoc, która jednak ma charakter krótkoterminowy nie dłuższy niż dwa lata. W ten sposób terapia ma doprowadzić do tego, że nastąpi zmiana zachowania u takiej osoby, zmiana podejścia do codziennego życia. Szczególnie pomocna terapia DDA będzie w momencie, gdy ten problem zaczyna dominować. Niekiedy takie osoby same wchodzą na drogę uzależnienia, to właśnie taki moment, gdy terapia będzie potrzebna najbardziej.

Terapia

Jeśli jednak ktoś widzi u siebie taki problem wcześniej, albo wie, że DDA go dotyczy będzie to taki moment, w którym rzeczywiście warto myśleć o terapii. Jeśli będzie ona prowadzona przez osobę, która posiada w tym zakresie spore doświadczenie można oczekiwać, że przyniesie zadowalające efekty i pozwoli na pokonanie istniejącego problemu, na czym rzeczywiście powinno nam zależeć.

Na pewno nie można syndromu DDA lekceważyć i należy być przygotowanym na to, by z tym problemem rozpocząć stosowną, skuteczną walkę z problemami wynikającymi z życia w domu z alkoholikiem.

Dodaj komentarz