Brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej

Brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej

 W polskim prawie, a także w prawodawstwie praktycznie wszystkich krajów rozwiniętych, istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia samochodowego od odpowiedzialności cywilnej kierowców na drodze. Ten rodzaj ubezpieczenia jest wyjątkowo nielubiany przez kierowców właśnie z tego powodu, że jest obowiązkowy, a do tego kierowca nigdy nie zobaczy z niego ani grosza. Niektórzy kierowcy w związku z tym wpadają na pomysł, by zrezygnować z jego kupowania co roku. Czy jest to dobry pomysł? Zdecydowanie nie.

Odpowiedzialność cywilna

 Sens ubezpieczenia OC jest oczywisty. Chodzi o to, by wszystkie ewentualne odszkodowania, jakie sprawca zdarzenia drogowego musi wypłacić osobom poszkodowanym, płacone były przez ubezpieczyciela. Daje to gwarancję osobom poszkodowanym, że sprawca zdarzenia drogowego zawsze będzie wypłacalny i nie dojdzie do sytuacji, w której winowajca jest ustalony, ale nie jest w stanie naprawić wyrządzonych przez niego szkód. Czy jeśli ktoś nie skorzysta z ubezpieczenia OC, to czy wtedy będzie musiał po prostu zapłacić ze swojej kieszeni? Nie do końca, ponieważ interweniuje państwo.

Fundusz gwarancyjny

 Fundusz gwarancyjny to specjalna instytucja publiczna, która płaci odszkodowania dla ofiar kierowców, którzy nie posiadają ubezpieczenia OC. Nie należy jednak tego rozumieć tak, że kierowca, który zawinił, będzie w ten sposób zwolniony z odpowiedzialności. Każda złotówka, którą zapłaci fundusz, będzie odzyskiwana od kierowcy, który dopuścił się czynu powodującego straty u innych osób. To zresztą nie wszystko, ponieważ ubezpieczenia OC są obowiązkowe, co w praktyce oznacza, że ich nieposiadanie jest wykroczeniem. Jeden dzień bez ubezpieczenia OC to już wykroczenie kosztujące kierowcę kilkaset złotych. Przyłapanie bez ubezpieczenia OC przez dłuższy czas to nawet kilka tysięcy kary, a obecnie coraz częściej poszukiwaniem takich kierowców zajmują się systemy automatyczne. Ucieczka przed nimi cały czas jest możliwa, ale jej prawdopodobieństwo jest naprawdę niewielkie.

Zapraszamy na https://mtu24.pl/ . Znajdziesz tam najatrakcyjniejsze oferty.

Dodaj komentarz